„Tajemnice sztuki”

W czwartek, 21 XII 2023 r. w ramach obchodów 135 rocz. istnienia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie miała miejsce prezentacja trzech gotyckich rzeźb, pochodzących ze zbiorów naszej instytucji, które wróciły po konserwacji, zatytułowana „Tajemnice sztuki”.
W programie wydarzenia znalazł się wykład o zagadkowej historii gotyku i gotyckich rzeźb: z Krużlowej, Brzezin oraz z nieznanej miejscowości, który poprowadził Dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Piotr Pasek. W dalszej części przeszliśmy do wykładu dotyczącego całego procesu konserwacji, który to poprowadziły panie konserwatorki: Katarzyna Dobrzańska i Maja Potrawiak.
Uroczysty, naukowy wieczór uświetnił koncert Scholi Kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Swoją obecnością zaszczycili nas konserwatorzy pracujący na terenie Diecezji Tarnowskiej oraz licznie zebrani goście.
Dziękujemy wolontariuszom z I LO w Tarnowie oraz innych tarnowskich szkół, za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.
Wyrażamy wdzięczność Tygodnikowi Katolickiemu Niedziela, Gościowi Niedzielnemu, Diecezjalnemu Radiu RDN za objęcie medialnym patronatem wydarzenia; oraz przedstawicielowi Gazety Krakowskiej za obecność i relacje z tego wydarzenia.
Prace konserwatorskie zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 94 140 zł oraz wkładowi własnemu Diecezji Tarnowskiej w wysokości 23 545 zł.