Zapraszamy na wernisaż wystawy czasowej: MARYJA – KWIAT NIEWIĘDNĄCY. IKONY ANNY MAKAĆ

Zapraszamy w dniu 11 maja 2023 r. godz. 17.00, na wernisaż wystawy czasowej Maryja Niewiędnący Kwiat  – ikony Anny Makać.

Anna Makać urodziła się i mieszka w Gdyni. Studiowała Konserwację Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1992 roku otrzymała wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki za pracę dyplomową, jaką była konserwacja ikony XVIII/XIXw. „Święty Jerzy” ze szkoły Palechu.
Od 1990 roku pracuje jako ikonograf z dorobkiem ponad 3300 ikon. Maluje ikony zarówno w stylu klasycznym jak i indywidualnym zwanym przez nią „modern folk”. Inspiruje ją sztuka obrzeży świata prawosławnego – miejsc, w których klasyczne schematy ikonograficzne przenikają się ze sztuką ludową, takich jak Gruzja, Etiopia, zachodnia Ukraina, Rumunia, oraz religijna sztuka ludowa. A także rzeźby romańskie, religijna sztuka kolonialna Meksyku i Peru.
Swoje ikony prezentowała na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą (Berlin, Kopenhaga, Lwów, Łuck, Mińsk). W latach 2016-19 koordynowała międzynarodowy projekt „Luterańska ikona” na zlecenie Fińskiego Kościoła Luterańskiego. Projekt zaowocował dwoma plenerami ikonograficznymi i czterema wystawami zbiorowymi w Finlandii. W projekcie brali udział artyści z Finlandii, Polski, Ukrainy.

Od 2013 roku jest związana ze środowiskiem Międzynarodowych Warsztatów Ikonograficznych w Nowicy. Brała również udział w plenerach ikonograficznych w Zamłyniu i Truskawcu (Ukraina).